Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/fzf/public_html/snv.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Czapki berety

Klasyczne berety z włóczki

Czerwony beretMimo, że ostatnimi czasy beret nie należy do najmodniejszych nakryć głowy (nie zawsze bowiem budzi pozytywne skojarzenia) liczba jego miłośników bynajmniej nie maleje. Beret to w dalszym ciągu jedno z najbardziej popularnych nakryć głowy. Chętnie nosimy go przede wszystkim jesienią i zimą, jest także oryginalnym dodatkiem do stroju wiosennego.

Beret to prosta płaska czapeczka mająca owalny, okrągły kształt. Często opatrzona jest na czubku małą, charakterystyczną „antenką”. Berety szyte są zazwyczaj z włóczki, filcu lub moheru. W sklepach spotkać możemy także dzianinowe oraz aksamitne czapki beretki.

Początkowo beret był nakryciem głowy przeznaczonym wyłącznie dla mężczyzn. Jednak jak to nieraz w modzie bywało, tak i w przypadku beretu doczekaliśmy się jego damskiego odpowiednika. Noszenie beretu stało się popularne w XV wieku. Wtedy też chętnie sięgały po niego ludzie wykształceni. Potem upodobali go sobie artyści. Chętnie zakładali go malarze, rzeźbiarze, poeci czy aktorzy. Beret stał się symbolem artystycznego luzu i swobody.  Z biegiem czasu beretki zaczęto nosić także w warstwach niższych.

Na początku wieku XX po beret sięgnęły kobiety, stał się on oznaką wyzwolenia płci pięknej oraz symbolem damskiej niezależności. Berety do dziś są częścią umundurowania wojskowego. Noszą je żołnierze należący do różnorakich jednostek na całym świecie. Poprzez kolorystykę czapki możemy odczytać do jakiej jednostki należy dany żołnierz, np. jasnozielone berety – straż graniczna, bordowe berety – kawaleria powietrzna.

Beret to oryginalny i nietuzinkowy sposób na ozdobę naszego stroju. Możemy założyć go zarówno do puchowej kurtki, jak i dzianinowego płaszcza. Dobrze będzie prezentował się także z poncho, paltem czy jesiennym trenczem.

Jeśli chodzi o najmodniejsze fasony beretów na topie są przede wszystkim kolorowe nakrycia głowy. Modne czapki na nadchodzącą zimę są barwne, wzorzyste, wyglądem przypominają raczej radosne wiosenne ubrania niż zimowe dodatki. Nie ma tutaj mowy o nudzie. Gra kolorów, misz masz faktur i deseni – tej zimy tak ma wyglądać nasza garderoba, nawet na głowie ma być kolorowo i oryginalnie.